• Z historii szkoły

• lata 90-te XIX wieku
            • Początek

W latach 90 - tych XIX wieku utworzono szkołę elementarną w Szonowie, będącą elementem niemieckiego systemu edukacji. Czteroklasowa szkoła z językiem wykładowym niemieckim skupiała dzieci i młodzież z miejscowości Szonowo i Plesewo. Mieściła się ona w nieistniejącym już dzisiaj parterowym budynku, obok dzisiejszej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. Po I wojnie światowej Szkoła Powszechna w Szonowie stała się w pełni polską placówką. Najstarsi mieszkańcy międzywojenne lata działalności szkoły wspominają jako okres intensywnego krzewienia polskości z jednej strony, z drugiej zaś jako okres, w którym nie było żadnych pomocy naukowych, poza kredą, a w izbach lekcyjnych panowała wielka ciasnota.

• 1939 - 1945
            • Okres wojenny

W 1939 roku Niemcy wywieźli i rozstrzelali ostatniego kierownika szkoły. Dla tutejszych dzieci rozpoczął się trudny czas. Językiem wykładowym był wyłącznie niemiecki. Za posługiwanie się polszczyzną groziły surowe kary. W okresie wojny nauczycielami byli przeważnie niemieccy oficerowie lub podoficerowie, którzy w wyniku kontuzji wojennych nie nadawali się na front. Do wprowadzenia wojskowego drylu, terroru i brutalizacji życia nadawali się jednak doskonale.

• po 1945
            • Lata powojenne

Po wyzwoleniu szkołę przeniesiono do sąsiedniej wsi - do Plesewa. Umieszczono ją w dwóch adoptowanych do celów oświatowych budynkach. Jeden z obiektów to klasycystyczny pałac, drugi zaś to dawny kościół ewangelicko - augsburski. W tym czasie stopniowo powiększał się obwód szkolny placówki. Ostatecznie, po likwidacji sąsiednich szkół, obwód Szkoły Podstawowej w Szonowie skupiał dzieci i młodzież z czterech wsi.

• 1970
            • Nowy budynek

W 1970 roku szkoła powróciła do Szonowa. W tym to bowiem roku oddano do użytku nowy budynek szkolny, a w nim 6 sal lekcyjnych. Budynek nie miał sali gimnastycznej, centralnego ogrzewania, skanalizowanych sanitariatów. W tych warunkach szkoła pracowała przez 26 lat.

• 1996
            • Rozbudowa szkoły

W roku 1996 oddano do użytku dodatkowe skrzydło szkoły, w którym zlokalizowano: dwie sale lekcyjne, salę do gier i zabaw, bibliotekę, gabinet lekarski oraz łazienki. Dyrektorem szkoły był wtedy mgr Andrzej Długosz.

• 1999
            • Reforma edukacji - sześcioklasowa szkoła podstawowa

Od 1999 roku przed szkołą stanęły nowe zadania związane z wprowadzeniem reformy oświaty. Zwiększono obwód szkolny i obecnie obejmuje on następujące wsie: Szonowo, Plesewo, Goczałki, Święte  oraz Kozłowo.

• Reforma edukacji - znów ośmiolatka

Kolejna reforma edukacji wprowadziła z dniem  1 września 2017 r. zmianę struktury szkolnictwa w wyniku której Szkoła Podstawowa w Szonowie stała się ponownie ośmioletnią szkołą podstawową.

• Kolejni dyrektorzy szkoły

1945 - 1949  Zofia Skiba