• Organy SU i ich kompetencje

• Kompetencje Organów Samorządu Uczniowskiego

1)    Przewodniczący lub jego zastępca są:

• reprezentantami Samorządu Uczniowskiego wobec Rady Pedagogicznej,
          • kierują pracą Samorządu Uczniowskiego,
          • przewodniczą obradom Samorządu Uczniowskiego,
          • mają prawo czynnego uczestnictwa w posiedzeniach Rady pedagogicznej w kwestiach dotyczących spraw opiekuńczych i wychowawczych.

2)    Rada Samorządu Uczniowskiego:

• ustanawia regulamin działania Samorządu Uczniowskiego,
          • opracowuje plan pracy Samorządu Uczniowskiego,
          • dokonuje przydziału obowiązków poszczególnym sekcjom Samorządu Uczniowskiego,
          • kieruje bieżącą pracą Samorządu Uczniowskiego,
          • prowadzi gazetki Samorządu Uczniowskiego,
          • organizuje lub pomaga w organizacji imprez szkolnych,
          • przeprowadza różne akcje charytatywne lub dobroczynne na terenie szkoły.

Zakres działań sekcji organizacyjno – porządkowej:

• współorganizowanie imprez i uroczystości szkolnych z okazji świąt państwowych i kościelnych,
          • zabezpieczenie prawidłowego przebiegu wszelkich imprez szkolnych takich jak: spotkania z rodzicami, konkursy, egzaminy itp.,
          • nadzór nad stanem sprzętu szkolnego.

Zakres działań sekcji wolontariatu:

• organizowanie akcji charytatywnych i zbieranie funduszy na szczytne cele (współpraca ze SK PCK),
          • kwestowanie na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy,
          • organizowanie pomocy koleżeńskiej uczniom mającym problemy w nauce.

Zakres działań sekcji kulturalno – artystycznej:

• propagowanie wśród uczniów kultury ojczystego języka oraz zasad właściwego zachowania,
          • współorganizowanie wydarzeń kulturalnych,
          • redagowanie okazjonalnych życzeń, wiadomości na szkolną gazetkę ścienną i stronę internetową oraz komunikatów o bieżącej działalności Samorządu Uczniowskiego.

ZADANIA RZECZNIKA PRAW UCZNIA

Do jego zadań należy m.in.:

• Upowszechnianie znajomości praw ucznia w szkole. Przeprowadza akcje informacyjne, dba o to, aby każdy uczeń wiedział, co może zrobić w przypadku łamania jego praw i gdzie może szukać pomocy.  Popularyzuje prawa uczniów również wśród nauczycieli.
          • Dbanie o przestrzeganie praw ucznia. Bacznie przygląda się temu, co się dzieje w szkole, jak traktowani są uczniowie. Czuwa nad tym, aby nie dochodziło do sytuacji łamania praw ucznia.
          • Proponowanie nowych zapisów dotyczących praw ucznia w szkolnym statucie. Jeśli rzecznik zauważy, że w szkole często występują niepokojące sytuacje, w których może dojść do łamania praw ucznia, może zaproponować nowe punkty statutu wzmacniające pozycję uczniów. Sugeruje potrzebne jego zdaniem zapisy, które precyzyjne opisują prawa uczniów.
          • Rozwiązywanie konfliktów między uczniami i między uczniami a nauczycielami. Jeżeli przytrafi Wam się nieporozumienie z kolegą albo pracownikiem szkoły, możecie poprosić o pomoc rzecznika. On zajmuje się mediowaniem między skłóconymi osobami, wpływa na łagodne rozwiązanie konfliktu. Obecność dodatkowej, pośredniczącej osoby sprawia, że jesteście traktowani poważnie.
          • Reprezentowanie ucznia w przypadku złamania jego praw. Jeżeli rzecznik stwierdzi po rozmowie z uczniem, że został on rzeczywiście niewłaściwie potraktowany,  jego zadaniem jest stanięcie w obronie ucznia. W jego imieniu upomina się o rozwiązanie sprawy zgodnie z prawami ucznia i zasadami rozwiązywania konfliktów. Cały czas czuwa nad powierzoną sprawą: przedstawia ją dyrekcji oraz radzie pedagogicznej.