• Funkcjonowanie świetlicy szkolnej

1. Dla uczniów, którzy muszą dłużej przebywać w szkole, ze względu na organizację dojazdu do szkoły, czas pracy ich rodziców/prawnych opiekunów lub inne okoliczności wymagające zapewnienia uczniowi opieki w szkole organizuje się świetlicę szkolną.
        2. W świetlicy prowadzone są zajęcia w grupach wychowawczych. Liczba uczniów w grupie nie powinna przekraczać 25.
        3. Do świetlicy przyjmowani są w pierwszej kolejności uczniowie dojeżdżający do szkoły, uczniowie wymagający opieki w związku z organizacją zajęć w szkole, uczniowie rodziców pracujących, w szczególności klas I – III (na wniosek rodzica).
        4. Świetlica funkcjonuje zgodnie z harmonogramem godzin ustalonym na dany rok szkolny.
        5. Świetlica zapewnia dzieciom zorganizowaną opiekę wychowawczą.
        6. Do zadań świetlicy należy:
        • organizowanie opieki, pomoc w nauce, tworzenie warunków do nauki własnej,
        • rozwijanie zainteresowań,
        • stworzenie warunków do uczestnictwa w kulturze, organizowanie kulturalnych rozrywek, przygotowanie do kulturalnego życia codziennego,
        • upowszechnianie zasad kultury zdrowotnej, kształtowanie nawyków higieny i czystości.
        1. Świetlica zapewnia swoim wychowankom:
        • pomoc w odrabianiu lekcji;
        • udział w zajęciach ujawniających i rozwijających zainteresowania w takich formach jak: zajęcia plastyczne, muzyczne, sportowe, czytelnicze, gry i zabawy integracyjne;
        • pomoc w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych.
        1. W świetlicy szkolnej prowadzony jest dziennik, w którym odnotowywane są obecności i nieobecności uczniów oraz tematyka zajęć.
        2. Świetlica realizuje zadania według planu pracy świetlicy.
        3. Uczniowie mogą być zwalniani z zajęć świetlicowych tylko na pisemną lub telefoniczną prośbę rodziców/prawnych opiekunów.
        4. O złym zachowaniu uczniów lub częstych nieobecnościach w świetlicy powiadamia się wychowawcę klasy lub rodziców.
        5. Wszyscy uczniowie dojeżdżający szkolnym autobusem mają obowiązek zgłosić się do wychowawcy świetlicy natychmiast po wyjściu z autobusu oraz po zakończonych zajęciach lekcyjnych.
        6. Nauczyciel prowadzący zajęcia świetlicowe odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo uczniów dojeżdżających od chwili ich zgłoszenia się do szkoły (oczekuje na nich przed szkolnym autobusem) do chwili rozpoczęcia zajęć lekcyjnych oraz od chwili zakończenia zajęć lekcyjnych do chwili przekazania opiekunowi w autobusie szkolnym.
        7. Nauczyciel prowadzący zajęcia świetlicowe ma obowiązek niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły o problemach zaistniałych podczas zajęć w świetlicy szkolnej.
        8. W świetlicy prowadzona jest następująca dokumentacja:
          1. dziennik zajęć
          2. plan pracy świetlicy,
          3. inna forma dokumentacji (prace uczniów, fotografie).