W ramach realizacji priorytetu Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2023/2024 Kształtowanie nowych umiejętności w zakresie higieny cyfrowej, profilaktyki e-uzależnień wśród dzieci i młodzieży oraz bezpieczeństwa w sieci uczniowie naszej szkoły i nauczyciele na przełomie lutego i marca brali udział w lekcjach i webinarach online na platformie Polskie Centrum Programu Safer Internet. Udało nam się również skorzystać z zamieszczonych tam scenariuszy i słuchowisk.
W ramach DBI klasa II zrealizowała 1 marca scenariusz pt:" Spotkania" oraz obejrzała film "Plik i folder na ścieżkach internetu". W formie zabawowej, a także za pomocą krzyżówki i prac plastycznych dzieci zostały wprowadzone w wirtualny świat i poznały podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z sieci. 25 marca klasy I-III brały także udziału w specjalnym webinarze Polskiego Centrum Safer "Sieciaki - poznaj bezpieczny internet". Lekcja nawiązywała do fabuły książek z serii „Sieciaki” i treści serwisu edukacyjnego dla dzieci Sieciaki.pl. Prowadzona była przez autora sieciakowych przygód Łukasza Wojtasika z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Podczas zajęć dzieci poznały drużynę Sieciaków i pozytywne zastosowania Internetu. Dowiedziały się też kim są Sieciuchy i na jakie zagrożenia w sieci należy uważać. 11 kwietnia klasa II brała udział w kolejnej lekcji - "Sieciaki - internet bez przesady". Zajęcia poświęcone były problemowi nadużywania ekranów. Dzieci poznały Sieciakowe Zasady Ekranowe i dowiedziały się, jak dbać o cyfrową higienę i umiar w korzystaniu z sieci. 29 lutego wychowawca klasy II brał udział w webinarze "Jak wdrożyć sprawiedliwość naprawczą w szkołach? ", który dotyczył wdrażania praktyk naprawczych (restoratywnych) do szkół, tak, aby szkoły stały się nie tylko bezpieczniejsze, ale także bardziej efektywne w budowaniu pozytywnego środowiska edukacyjnego i wychowawczego.
12 marca 2024 r. Rada Pedagogiczna wzięła udział w Konferencji "Zadbaj o swoich uczniów w cyfrowym świecie: higiena cyfrowa, profilaktyka e-uzależnień wśród dzieci i młodzieży oraz bezpieczeństwo w sieci", zorganizowanej przez KPCEN w Toruniu. Podczas konferencji dowiedzieliśmy się w jaki sposób można ograniczyć negatywny wpływ nowych technologii na życie oraz jakie działania podjąć, aby świadomie z nich korzystać.
Ponadto dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy I i III wzięli udział w Lekcji DBI "Z Internetem świat jest bliski", promującej wśród dzieci higienę cyfrową i wspieranie budowania pozytywnych praktyk poprzez dobrą zabawę.
Uczniowie klasy III wysłuchali SŁUCHOWISKA: „Sieciaki – misja bezpieczny internet" które znajduje się na stronie sieciaki.pl, edukując się w ten sposób na temat bezpiecznego korzystania z sieci.
Uczniowie klas VII - VIII wysłuchali lekcji pt. "Prywatność w sieci", podczas której dowiedzieli się, jak posługiwać się bezpiecznie Internetem, na co zwrócić uwagę aby nie utracić kontroli nad swoimi danymi i tożsamością oraz jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas korzystania z portali społecznościowych i gier.
Klasa V podczas zajęć z wychowawcą skorzystała ze scenariusza zajęć profilaktycznych saferinternet.pl "Czy wystarczy mi wyobraźnia? Ryzykowne zachowania w internecie: szkodliwe treści." Ich celem było przekazanie wiedzy na temat różnorodności zasobów internetowych; kształtowanie umiejętności świadomego wybierania, korzystania z treści dostępnych w internecie; przekazanie informacji o możliwościach sięgania po pomoc w sytuacji kontaktu online ze szkodliwymi i nielegalnymi treściami.
Wychowawca klasy V 14 lutego wziął udział w webinarze „Zagrożenia w mediach społecznościowych”, przybliżającym zagrożenia, na które mogą być narażeni nastolatkowie w mediach społecznościowych, tj. Instagram, TikTok, YouTube czy Snapchat, a 20 lutego w webinarze „Hejt w mojej klasie. Jak zapobiegać? Jak reagować?” o niechcianych zachowaniach w internecie – dlaczego się pojawiają, jaka jest ich funkcja? Hejt a opinia, jak rozróżnić negatywną mowę od konstruktywnej krytyki? Rola świadka, rola nauczyciela w procesie profilaktyki i przeciwdziałaniu cyberprzemocy.