• Dzień Szalonych Fryzur

          • Nasza szkoła wyznacza nowe trendy! W modzie oczywiście! Pokaz odbył się 19 czerwca 2024 roku Jak przewidują nasi uczniowie, w tym sezonie na głowach królować będą luźne upięcia nasycone tęczowymi kolorami oraz drobne kitki i warkoczyki na męskich głowach. 

            Nasi uczniowie puścili wodze fantazji i odważnie eksperymentowali ze swoimi włosami, a wyobraźnia pomogła im przy tworzeniu zabawnych i  kolorowych fryzur.  To był wesoły dzień. Wspólna zabawa pozwoliła uczniom nabrać dystansu do siebie i otaczającego ich świata.

            Wielu uczesań nie powstydziliby się nawet najwyższej klasy fryzjerzy z całego świata.

            Dzięki akcji Samorządu Uczniowskiego było naprawdę modnie!

          • WYCIECZKA DO POZNANIA

          • W dniach 12 – 13 czerwca 2024 roku uczniowie klasy V wraz z wychowawcą wybrali się na wycieczkę międzyszkolną do POZNANIA. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od PALMIARNI, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć roślinność egzotyczną z różnych regionów świata. Następnie udaliśmy się do KATEDRY POZNAŃSKIEJ z jej podziemiami – miejscem pochówku pierwszych władców Polski i siedziby pierwszego polskiego biskupstwa. Maszerując uliczkami Poznania, uczestnicy wycieczki odwiedzili FARĘ POZNAŃSKĄ oraz STARY RYNEK.

            Kolejnym punktem zwiedzania był jeden z największych hitów turystycznych Poznania ostatnich lat – ROGALOWE MUZEUM POZNANIA. Tam dowiedzieliśmy się, w jaki sposób powstaje najsłodszy symbol Poznania – Rogal Świętomarciński (pierwszy certyfikowany przez Unię Europejską produkt z Poznania). Rogala przygotował na naszych oczach Mistrz Rogalowy i jego pomocnik Wuja Biniu, oczywiście z naszą pomocą. Tam poznaliśmy legendę św. Marcina i przekonaliśmy się, w jaki sposób rogale trafiły do Poznania. Pokaz prowadzony był z niezwykłym humorem i z wykorzystaniem elementów gwary poznańskiej.

            Ostatnim punktem zwiedzania pierwszego dnia było zwiedzanie OSTROWA TUMSKIEGO – najstarszej części Poznania, gdzie zaczęła się Polska. Tu mieszkał Mieszko! Gród na Ostrowie Tumskim w Poznaniu powstał ponad 1050 lat temu i był siedzibą pierwszych władców Polski.

            Drugiego dnia zwiedzanie rozpoczęliśmy od ZAMKU W KÓRNIKU – zabytkowej rezydencji historycznych rodów Górków i Działyńskich, zamek słynnej Białej Damy. Wyposażenie siedziby zawiera liczne pamiątki przywodzące na myśl historię Polski.

            Następnie przejechaliśmy pod PAŁAC W ROGALINIE, gdzie podczas spaceru po parku zobaczyliśmy słynne Dęby Rogalińskie. Pałac swą sławę zawdzięcza pięknemu położeniu, ciekawej historii i niemal nienaruszonej, a więc unikatowej kompozycji zespołu pałacowo-parkowego – głównej siedziby zasłużonego dla Polski rodu Raczyńskich.

            Oczywiście podczas wycieczki nie zabrakło czasu na zakup pamiątek. Dwa dni spędzone w tym historycznym mieście dostarczyły nam niezapomnianych wrażeń i nowych doświadczeń.

          • BAJ POMORSKI "KOPCIUSZEK" I KINDER PARK czyli TORUŃ 2024

          • 13.06.2024 r.

            Często podziwiamy aktorów grających w filmach lub na scenach teatru, bo nasi wychowawcy dbają o to, byśmy do teatru uczęszczali tak często, jak tylko się da. Ale zobaczyć aktorów - lalkarzy? To się często nie zdarza. Dzisiejszy dzień był zatem wyjątkowy, bowiem nasi nauczyciele wprowadzili nas - uczniów klas 0-4  w śwat aktorstwa lalkowego. Udaliśmy się  do Torunia do Baja Pomorskiego na "Kopciuszka". Twórcy przedstawienia zaprezentowali nam znaną opowieść, ale w zaskakującej formie lalek muppetowych, które żywiołowo rozegrały kolejne wątki baśni i z humorystycznym dystansem ukazały klęskę zła i zwycięstwo dobra. Dynamiczna muzyka, komiczne muppety, używanie multimediów stworzyły ciekawy i nietypowy spektakl. Kolejnym punktem naszej toruńskiej wyprawy był Kinder Park, jeden z najlepiej wyposażonych parków zabaw dla dzieci w Polsce. Olbrzymi małpi gaj, nowoczesna strefa wspinaczkowa, strefa trampolin w jednym miejscu, które uczą nabywania umiejętności współdziałania w grupie, kształtują sprawność ruchową oraz motoryczną, wyrabiają nawyk aktywnego spędzania czasu wolnego. Do tego smaczny posiłek i lody!!! Pełni wrażeń szczęśliwie wróciliśmy do rodziców i do domów.

             

          • Biwak w Gaju 2024

          • W dniach 10-12 czerwca odbył się biwak profilaktyczno-integracyjny dla uczniów klas 4-8. Wyjazd wszystkich uczniów tych klas był możliwy dzięki sfinansowaniu go przez Miejsko-Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy UMiG w Łasinie. Były to trzy dni pełne zabawy, profilaktyki, nauki i integracji. Dzieci miały okazję uczestniczyć w różnorodnych zajęciach, które nie tylko dostarczyły im mnóstwo radości, ale również wzbogaciły ich wiedzę i umiejętności. Podczas biwaku odbyły się:

            * zabawy integracyjne – gry i zabawy, które pomogły dzieciom lepiej się poznać i zacieśnić więzi.

            * ognisko – wspólne pieczenie kiełbasek i opowiadanie historii.

            Inspisrujące spotkanie z instruktorem harcerstwa, podczas którego dzieci mogły dowiedzieć się więcej o harcerstwie i jego wartościach.

            * działania profilaktyczne - pogadanki nt. szkodliwego działania alkoholu i nikotyny, przygotowanie plakatów, tworzenie rymowanek i haseł profilaktycznych.

            Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do umilenia czasu dzieciom podczas biwaku, a w szczególności Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, rodzicom: Karolinie Rejewskiej, Beacie Antczak, Dorocie i Przemysławowi Olszewskim oraz Romanowi Skrzypkowi za ich nieocenioną pomoc i wsparcie.

            Serdeczne podziękowania składamy także Kołu Gospodyń Wiejskich Szonowo za przygotowanie pysznego obiadu i słodkiego poczęstunku dla dzieci.

            Dzięki Wam ten biwak był niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników!

        • DZIEŃ PUSTEJ KLASY
          • DZIEŃ PUSTEJ KLASY

          • #dzieńpustejklasy

            7 czerwca 2024 r. uczniowie klasy 2  opuścili szkolne mury i przyłączyli się do świętowania Dnia Pustej Klasy. Kontakt z przyrodą odbył się na boisku szkolnym oraz na terenie zielonym wokół szkoły. Uczniowie poznali rodzaje chmur, potem je obserwowali w terenie, rozmawiali o tym, jakie chmury zwiastują jaką pogodę. Następnym zadaniem było rozpoznawanie roślin rosnących wokół szkoły za pomocą obiektywu google, szukanie zwierzątek wśród trawy i obserwowanie ich za pomocą lup. Potem te cuda mikroświata uczniowie narysowali na papierowych lupach. Kolejnym punktem akcji było skomponowanie koktajli zapachowych z roślin rosnących wokół szkoły. W kubeczkach powstały przepiękne unikatowe zapachy roślinne. Organizatorem Dnia Pustej Klasy był Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”, którego misją jest pogłębianie świadomości ekologicznej społeczeństwa poprzez aktywną i angażującą edukację.  

             

            Wiadomość z ostatniej chwili!!!

            Na liście zgłoszeń do akcji #dniapustejklasy pojawiło się 2000 szkół, przedszkoli, ośrodków szkolno-wychowawczych, drużyn harcerskich, bibliotek i innych placówek, grup i instytucji a nawet jeden żłobek. Zgłosiło się prawie 13 tysięcy klas i grup. Łącznie w teren wyszło około 230 tysięcy dzieci i młodzieży!

          • „Dopóki masz wybór”

          • 10  czerwca 2024 r. uczniowie klas VI, VII i VIII uczestniczyli w programie profilaktycznym z elementami koncertu muzycznego pt. „Dopóki masz wybór”. Autor programu Piotr Nagiel, w bardzo przekonujący sposób przedstawił konsekwencje zażywania narkotyków i alkoholu oraz stosowania przemocy i agresji. Wskazał również na możliwość wyboru, którą ma każdy z nas. Młodzież z dużym zainteresowaniem uczestniczyła w spotkaniu.

          • CZYTANIE NA POLANIE 2024

          • #czytanienapolanie

             

            "A kiedy człowiek uwielbia czytać, otwiera się przed nim cały świat"

                                                                                                 Regina Brett

             

            Dziś, tzn.07.06.2024 r., nasza Szkoła Podstawowa w Szonowie przyłączyła się po raz pierwszy do Ogólnopolskiej Akcji Czytanie na Polanie -  imprezy czytelniczej , której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska lokalnego, zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego w szkole oraz zachęcanie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

            Wśród zieleni, w miłej atmosferze, przy słonecznej pogodzie, wśród śpiewu ptaków, na kocach, na leżakach, na siedziskach, na polanie, w cieniu drzew szkolnego boiska, czytaliśmy książki z domowych księgozbiorów, z biblioteki szkolnej, dzieliliśmy się spostrzeżeniami na temat przeczytanych książek. Drugoklasistom najbardziej podobały się komiksy, w których zaczytywali się z wielką radością a nasz gość - mama Huberta p. Wioletta Łękawska przeczytała nam "Kwiat paproci" R. Jędrzejewskiej-Wróbel, baśń o tym, że szczęście zależy od nas samych i że człowiek szczęśliwy to człowiek mądry, czyli taki, który swoje szczęście wybiera. Kiedy więc ma do wyboru:  użalać się, że czegoś  nie ma, albo cieszyć się tym, co  ma, zawsze wybiera to drugie. Ależ mądrości z tej książki płynie!!! Klasa III i VI czytała swoje ulubione książki w pięknych plenerach ogrodu swoich wychowawców i  przeniosła się w cudowny, magiczny świat !!! Pierwszoklasiści poznawali przygody dzieci z podwórka skupionego wokół "Drzewa do samego nieba". Dowiedzieli się co to jest przyjaźń, szacunek do starszych i że walcząc wspólnie w słusznej sprawie można osiągnąć cel. Oddział przedszkolny naszej szkoły "zatopił" się w baśniach polskich i wysłuchał czytanej przez swoją  wychowawczynię książki pt: "Kwiat paproci". Natomiast klasa 4 i 5 wysłuchała fragmentu opowiadania "Przesunąć horyzont" Martyny Wojciechowskiej znanej podróżniczki czytanego przez p.dyrektor, która jest polonistką oraz przez samych uczniów. Z zaciekawieniem dzieciaki słuchały opowieści o zdobywaniu najwyższej góry świata, o walce z samym sobą, własnymi ograniczeniami i przeszkodami piętrzącymi się ze wszystkich stron. Klasa 7 ze swoją wychowawczynią zaczytywała się w swoich ulubionych lekturach oraz w "Rodzinie Monet" i "Opowiem o Tobie gwiazdom", opowieści o determinacji młodych ludzi, którzy mimo wielu przeciwności losu i doświadczeń życiowych dążą do odnalezienia swojego szczęścia.

                                                                                  Dziękujemy wychowawcom i uczniom za liczny udziałw akcji!!!

          • Wyniki konkursów niemieckojęzycznych

          • Dnia 07.06.2024 rozstrzygnięto Konkurs Piosenki Niemieckiej 2024. Jury w składzie Joanna Derda i Wiesława Kaszubska dokonało oceny nadesłanych nagrań, biorąc pod uwagę poprawność językową, interpretację, intonację i dykcję oraz wrażenie artystyczne i estetyczne.

            WYNIKI KONKURSU:

            I miejsce: Nadzieja Rejewska kl. I

            II miejsce: Malinowski Arkadiusz kl. III

            III miejsce: Lena Błażejewska kl. I, Nikola Cybulska kl. III

             

            Tego samego dnia rozstrzygnięto również konkurs plastycznojęzykowy „Im Märchenland”Uczniowie klas I – III, uczący się języka niemieckiego wykonali ilustracje do baśni braci Grimm i zatytułowali je w języku niemieckim. Jury w składzie Joanna Derda i Małgorzata Zakrzewska brało pod uwagę samodzielność wykonania, pomysłowość i oryginalność oraz poprawność językową.

            WYNIKI KONKURSU:

            I miejsce: Lena Błażejewska kl. I

            II miejsce: Nadzieja Rejewska kl. I oraz Stanisław Kubacki kl. III

            III miejsce: Grzegorz Sobociński kl. III

            GRATULUJEMY!

            Nagrody otrzymano od Wydawnictwa Naukowego PWN S.A.

          • DZIEŃ RODZINY 2024

          • 05.06.2024 r.

            MAMA, TATA NAJPIĘKNIEJSZE SŁOWA ŚWIATA!!!

            Pod tym hasłem przebiegał dzisiaj w naszej szkole Dzień Rodziny. Wszystkie dzieciaki, bez wyjątku,  z wielkim zaangażowaniem recytowały wiersze i śpiewały piosenki przygotowane pod okiem swoich wychowawców. Za pomocą prostych słów młodzież podziękowała swoim kochanym Rodzicom za ich miłość, oddanie, trud i poświęcenie włożone każdego dnia w wychowanie. Uśmiechy i łzy w oczach Rodziców - bezcenne!!! Po występie artystycznym zaprosiliśmy nasze mamy, tatusiów, babcie i dziadków oraz młodsze rodzeństwo na słodki poczęstunek i kawkę.

          • Piknik w Agroturystyce Pikoland 

          • Rodzinna zabawa 

            4.06.2024 r. spotkałliśmy  się w Agroturystyce Picoland w Nicwałdzie. To byl prawdziwy zjazd rodzinny: rodzice, rodzeństwo, nasza wychowawczyni. No i my: uczniowie klasy III.  Zabawom nie było końca. Pogoda dopisała, apetyty również. 

            Cudowne popołudnie: pełne radości, śmiechu i beztroski. 

          • Dzień Dziecka w Centrum Zabaw Rodzinnych GALAKTYKA w Grudziądzu

          • Dnia 29 maja 2024r. dzieci  z oddziału przedszkolnego wraz z kolegami z klas I-III i swiomi paniami wybrały się na wycieczkę do Grudziądza. Wycieczka była zorganizowana z okazji Dnia Dziecka i współfinansowana przez Radę Rodziców. W Galaktyce przywitały nas panie animatorki, które umilały nam czas swietnymi zabawami. Po posiłku i pysznych lodach wszystkie dzieci dostały balonowe niespodzianki. Zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do szkoły. Dziękujemy Radzie Rodziców za dofinansowanie naszego wyjazdu.

          • Nagłówek

          • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

            Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.