Czy wiesz, że....? Według badania "Barometr postaw wobec krzywdzenia dzieci "1/3 Polaków dopuszcza się stosowania kar fizycznych wobec dzieci, a aż 80 proc. z nas akceptuje krzyczenie jako metodę dyscyplinującą.
Kampania Dzieciństwo bez Przemocy, do której przystąpiła nasza szkoła jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci. Jej celem jest uwrażliwianie na problem i promowanie systemowych rozwiązań sprzyjających dobremu dzieciństwu.
Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka. Honorowym patronatem objęli akcję: Marszałek Sejmu RP, Szymon Hołownia, Marszałek Senatu RP – Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Ministra ds. Równości - Katarzyna Kotula.
Działajmy Razem na Rzecz Bezpiecznej Przyszłości Naszych Dzieci!
👧👦 Naszą misją jest edukowanie rodziców, dzieci i całą społeczność szkolną na temat rozpoznawania i reagowania na przemoc. Wspieramy działania, które pomagają rodzicom zrozumieć, na czym polega przemoc, czym są standardy ochrony małoletnich, jakie prawa przysługują ich dzieciom i jak mogą współtworzyć bezpieczne środowisko, wolne od przemocy.
📖 Dlaczego to takie ważne?
Każde dziecko ma prawo do szczęśliwego i bezpiecznego dzieciństwa. Niestety, wielu rodziców i opiekunów nadal nie zdaje sobie sprawy z pełnych standardów ochrony dzieci przed przemocą. Dlatego ta kampania ma na celu:
- Zwiększenie świadomości o skutkach przemocy,
- Informowanie o możliwościach wsparcia i pomocy,
- Pokazanie, jak każdy z nas – jako rodzic, nauczyciel czy po prostu świadomy dorosły – może działać na rzecz ochrony najmłodszych.
Nasze działania:
30 października klasa III brała udział w wydarzeniu, którym był webinar - sieciakowa lekcja online prowadzona przez Łukasza Wojtasika "Internet Mocy bez Przemocy" zorganizowana przez FDDS. Podczas webinaru zapoznaliśmy się z sieciakowymi książkami, poznaliśmy Sieciaki i Sieciuchy, wiemy, czym jest przemoc w sieci, zastanawialiśmy się wspólnie , co to jest hejt i dlaczego ludzie hejtują, gdzie szukać pomocy, gdy czujemy się zagrożeni? Zajęcia miały na celu uwrażliwić nas na problem przemocy w sieci oraz reagowanie na tę przemoc.
Ustaliliśmy wspólnie zasady:
Nigdy nie hejtujemy! Wyrażamy swoje zdanie tak, aby nikogo nie obrazić! Pamiętamy, aby traktować innych z szacunkiem! Korzystamy z Internetu kulturalnie! Reagujemy na hejt w Internecie!
To było ciekawe doświadczenie!
5 listopada 2024 r. wychowawca klasy III p. Wiesława Kaszubska zainspirowana scenariuszem „Chronimy Dzieci 2 ” przeprowadziła zajęcia, które dotyczyły profilaktyki przemocy i wykorzystywania seksualnego (FDDS) - spotkanie 1 " Emocje - znam, nazywam, rozpoznaję". Podczas zajęć trzecioklasiści rozwijali umiejętność rozpoznawania, nazywania i wyrażania emocji u siebie i u innych (była dyskusja, zabawy, zabawy ruchowe, praca w grupie). Dnia 8 listopada 2024 r. odbyło się spotkanie 2 "Mówię głośno, na co się nie zgadzam". Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, że są zachowania, które mogą im się nie podobać, zachowania, które mogą się nie podobać innym osobom, poznały bezpieczne strategie reagowania i asertywnego mówienia "nie". Trzecioklasiści wiedzą, co mogą zrobić, gdy ktoś robi coś, co im się nie podoba lub gdy ktoś ich krzywdzi ( dyskusja, praca plastyczna, historyjka).
Dzień później, 6 listopada br. podczas zajęć z wychowawcą p. Andrzejem Długoszem oraz psychologiem szkolnym p. Małgorzatą Świderską klasa VII została zaznajomiona z tematem " Przemoc? Dowiedz się, jak reagować i jak telefon zaufania może Ci pomóc?". Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie rodzaje przemocy rówieśniczej oraz numery telefonu, z których warto korzystać szukając pomocy i wsparcia.
Z kolei klasy: IV, VI i VIII pod opieką swoich wychowawców: p. Cezarego Gnutka, p. Joanny Derdy i p. Sandry Matlińskiej już w najbliższy czwartek 14 listopada br. wezmą udział w lekcji online pn. „Czy dziękować za propsy i za hejty?” Lekcja ta będzie dotyczyła zjawiska cyberprzemocy.
Nasi rodzice i nauczyciele od kilku tygodniu biorą udział w różnych, doskonalących szkoleniach i webinariach, których organizatorami jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Dodatkowo zdecydowaliśmy się na podpisanie manifestu wobec przemocy dzieci w Polsce. Zachęcamy także Państwa! Podpisując się pod tym manifestem i dzieląc się nim ze swoim środowiskiem, możecie Państwo stać się głosem uważnego, dobrego rodzicielstwa, reagowania na przemoc wobec dzieci i życzliwości. Masowe zaangażowanie społeczne jest ważnym sygnałem wsparcia, sposobem na szerzenie świadomości i dodatkową motywacją do dalszego działania.
Aby podpisać manifest wystarczą 4 proste kroki - należy podać swoje: IMIĘ, NAZWISKO, ADRES E-MAIL oraz NUMER TELEFONU.
Przekazujemy link: https://fdds.pl/manifest.html
Ciąg dalszy nastąpi…. 😉