W ramach solidaryzowania się z Osobami z Zespołem Downa nośmy te skarpetki przez cały dzień :-).
Pokażmy WSZYSCY, że
integrujemy się z Osobami
z Zespołem Downa! :-)
Trochę wiedzy :-)!:
Kiedy jest obchodzony Dzień Kolorowej Skarpetki czyli Dzień Osób z Zespołem Downa?
Co roku 21 marca. Dzień 21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! To właśnie tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.
Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21 dzień, 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia to „TRISOMIA 21”.
Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International, tzw. DSI (inaczej nazwanego Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa), mając na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych.
Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Dlaczego dzień Osób z Zespołem Downa został nazwany Dniem Kolorowej Skarpetki?
Kolorowe skarpetki nie do pary nadal uważane są za wyjątkowe i sprawiają, że właściciel wyróżnia się w tłumie. Tak samo na co dzień czują się Osoby z Zespołem Downa – odmienne na tle jednolitego tłumu. 21 marca zakładamy dwie inne skarpetki, by pokazać, że bycie "innym niż inni" nie oznacza niczego złego.
Ponadto kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z Osobami z Zespołem Downa. Celem obchodów tego dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb Osób z Zespołem Downa. Kiedy osoby niewtajemniczone zobaczą zaskakująco dużo ludzi noszących dwie inne skarpetki, zainteresują się przyczyną, zaczną poszukiwać, dociekać i tak oto dowiedzą się o akcji.
Co to jest Zespół Downa?
Zespół Downa jest odmiennością biologiczną człowieka (jest ZESPOŁEM WAD WRODZONYCH), którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. To ona właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi, w efekcie dochodzi do zmian tempa rozwoju tej osoby. Najdotkliwiej odczuwanym przez osoby z Zespołem Downa zaburzeniem jest osłabienie procesu zapamiętywania i zaburzenie mowy.
Nazwa tej wady genetycznej pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Johna Langdona Downa, który w 1866 r. pierwszy opisał podobieństwo grupy osób z odmiennym rozwojem, które nie były ze sobą spokrewnione.
Co TY, MY możemy zrobić dla osób z Zespołem Downa?
- Po pierwsze poszerzyć swoją wiedzę na temat zespołu wad wrodzonych i osób z Zespołem Downa, a następnie przekazywać ją dalej np. rodzicom, dziadkom, sąsiadce itd., wówczas nasza akcja odniesie sukces, bo będzie miała zasięg globalny.
- Po drugie barć udział w obchodach Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa czyli skarpetkowym wyzwaniu (#skarpetkowe wyzwanie). Takim działaniem pokażemy, że solidaryzujemy się z tymi osobami oraz tolerujemy ich odmienność.
Bądź solidarny – 21 marca załóż dwie inne skarpetki!