MDBL 2021 została dodana do albumu fotograficznego
Międzynarodowy Dzień Białej Laski 2021
- 3
KAMPANIA SPOŁECZNA " JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE! 2021" Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA BIAŁEJ LASKI
KAMPANIA SPOŁECZNA „JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE!” to cykl zajęć edukacyjno-informacyjnych realizowanych po raz drugi w naszej szkole przez p. W. Kaszubską z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski w październiku. Podejmowane działania ukierunkowane są na upowszechnienie w środowisku szkolnym informacji dotyczących funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku. Główne cele przedsięwzięcia to przede wszystkim:
•kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób z niepełnosprawnościami;
•zwiększenie integracji osób które nie widzą, ze środowiskiem społecznym i poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku;
•przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, zauważenie ich problemów;
•zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością wzrokową.
Przeprowadzenie działań w ramach kampanii społecznej „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” oraz potwierdzenie ich realizacji sprawozdaniem pozwala uzyskać certyfikat „Szkoła/Placówka/ Przedszkole Przyjazna/e Osobom Niewidomym”.
Kampania ma sprawić, by osoby z niepełnosprawnością wzrokową stały się ,,widoczne dla innych".
W tym roku oprócz działań edukacyjno-informacyjnych w zakresie upowszechniania informacji dotyczących funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku uczniowie naszej szkoły: Asia Antczak, Jagoda Rossa, Ala Błaszczyk, Oliwier Orłowski oraz Przemek Rudnik napisali listy do Adama z bydgoskiego „Braille’a”. Tym samym wzięli udział w Międzynarodowym Dniu Pisania Listów! Listy te zostały wysłane do powyższego ośrodka. Poza tym uczniowie zadeklarowali chęć wykonania kartki z życzeniami z okazji 150-lecia Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczyego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy. Kartki będą wykonywane sukcesywnie i wysyłane na w/w adres, ponieważ w tym roku szkolnym ośrodek będzie obchodził 150 lecie powstania ( 1872 rok powstania ośrodka). Jeśli ktoś chciałby włączyć się do akcji zapraszamy na stronę http://www.braille.bydgoszcz.pl. To warto zobaczyć!!!
KRÓLEWNA DOBROMIŁA I GALAKTYKA
20 października nasi nauczyciele zapewnili nam kolejną "dawkę" kultury!!! Dzieciaki z kl. 0-3 tym razem p. W Kaszubska zabrała do teatru do Grudziądza na spektakl "Królewna Dobromiła". Niezupełnie wiadomo, czy było to dawno dawno, czy tylko jakiś czas temu. Nie jest też jasne, czy za siedmioma górami i siedmioma lasami, czy też całkiem niedaleko stąd. Wiemy jednak niezbicie, że było sobie wspaniałe królestwo rządzone przez dobrego króla. We wspaniałym zamku wychowywała się piękna królewna Dobromiła, która po swoim ojcu miała szlachetne serce. Niestety okrutna macocha zarzuciła na to cudowne miejsce i na tych dobrych ludzi sieć swojej intrygi. Wkrótce nad szczęśliwym dotąd królestwem zaczęły gasnąć ostatnie promyki nadziei. Król zapada na tajemniczą chorobę, zła Królowa czeka na przejęcie tronu i swój gniewny wzrok kieruje w stronę Królewny, która nie zdaje sobie sprawy, że za chwilę może stracić wszystko, co kocha. Co wydarzyło się dalej, nie napiszę. Ten spektakl trzeba obejrzeć!!! Po spektaklu udaliśmy się do GALAKTYKI - największego centrum zabaw w Grudziądzu. CO TAM SIĘ DZIAŁO!!! ZOBACZCIE W GALERII!!!!
33
BIBLIOTEKA SZKOLNA
PAŹDZIERNIK 2021 - MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH "Baśnie i legendy z całego świata"
W październiku biblioteki szkolne na całym świecie obchodzą swoje święto ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, rozbudzanie i kształtowanie kultury czytelniczej, integracja środowiska szkolnego.
Hasło tegorocznych obchodów brzmi: BAŚNIE I LEGENDY Z CAŁEGO ŚWIATA.
Zapraszamy do wspólnego czytania w czasie dużych przerw (wtorki i czwartki) do biblioteki:-)
#CodeWeek 2021 w oddziale przedszkolnym
Nowa galeria #CodeWeek 2021 w oddziale przedszkolnym została dodana do albumu fotograficznego
Dzieci z oddziału przedszkolnego również wzięły udział w akcji CodeWeek. Starały się odkodować ukryte obrazki.
6
Kuchcikowo
Nowa galeria Kuchcikowo została dodana do albumu fotograficznego
Dzisiaj mali kucharze z oddziału przedszkolnego przygotowywali Maffinki waniliowo- czekoladowe. zobaczcie efekty tej pracy.:)
Akcja SK PCK
Code Week 2021
KODOWANIE bez tajemnic
12 i 13 października klasa II i uczestnicy koła "Bawię się i uczę" przekonali się, że kodowanie wcale nie jest trudne. Z zapałem grali w gry "Enigma" i "Statki", przy pomocy klucza odkodowywali hasła i próbowali zaszyfrować własne wyrażenia oraz wykonywali interaktywne zadania z jesienią w tle na digipuzzle.pl . Drugoklasiści świetnie poradzili sobie również z odkodowaniem napisu: Dzień Nauczyciela- 14 X. Zmagania młodych "szyfrantów" można obejrzeć w Albumie fotograficznym. Zapraszamy!
CODE WEEK W KL. I i III
W ramach Code Week 2021 pierwszoklasiści pracowali na materiale ćwiczeniowym, interaktywnym, manualnym i ruchowym. Prace te dotyczyły również rywalizacji zespołowej poprzez nanoszenie kodów strzałkowych, odczytywanie haseł, wykonywanie rysunków z odbiciami lustrzanymi. Z użyciem programu Matzoo uczniowie wykonywali programowanie obrotów poziomych i pionowych, rozwiązywali obrazkowe minisudoku oraz matmemorki. Największą jednak frajdę sprawiły ćwiczenia ruchowe w kodowanie bez użycia komputera : magiczny tor przeszkód według algorytmu oraz sekwencja ruchowa z użyciem poduszek. Na zakończenie odbyła się zabawa „ Narysuj to, co czujesz”.
W ramach Code Week 2021 uczniowie klasy III zagrali w grę „ Kosmiczna Wyprawa”. Zaczęło się tak….. Obudziliśmy się 4,5 biliona kilometrów od Ziemi….. Pytanie brzmi – którędy do domu? W ten sposób rozpoczęła się przygoda w Kosmosie. Aby wrócić do domu trzecioklasiści musieli wykonać zadania, których wynikiem były cyfry, wchodzące w skład 8-cyfrowego kodu otwierającego drogę do domu. Niełatwe to były zadania, oj niełatwe!!! Pokonywali różne trudności: odczytywali współrzędne, szyfr obrazkowy, wykonali zakreślankę wg kodu, odczytali hasło z kryptekstu, ułożyli sudoku, rozwiązali równanie. Udało się!!! Uzyskali prawidłowy kod i zostali nagrodzeni certyfikatami. Z rąk pani Wiesi otrzymali gratulacje za niesamowitą odwagę, wytrwałość, umiejętność współpracy, wiedzę oraz udany powrót do domu!!!
Potem była „Zakodowana matematyka” - gra, podczas której za pomocą czytników qr kodów uczniowie odczytywali prawidłowe wyniki mnożenia i dzielenia w zakresie 100.
20
ZAKODOWANY NIEMIECKI W RAMACH CODE WEEK 2021
Dzisiaj tj. 11 października 2021, lekcje języka niemieckiego w klasach IV - VIII wyglądały zupełnie inaczej. Pani Joanna Derda zaplanowała "ZAKODOWANY NIEMIECKI", włączając się w obchody CODE WEEK 2021. Szyfrowaliśmy i rozkodowywaliśmy słowa, zdania i całe teksty, a wszystko w języku niemieckim:-) Rozpoczeliśmy od zakodowanego alfabetu - zadania polegały na zakodowaniu wyrazów i zdań, które następnie musieliśmy rozkodować. Kolejne zadanie wykonywaliśmy w parach. Polegało ono na zrozumieniu tekstu i stworzeniu do niego ilustracji. Nie obyło się bez słowników języka niemieckiego, ale zabawa była przednia. Najwięcej radości sprawiło nam "biegające dyktando" - "biegacz" zapamiętywał zdania i zanosił je do "protokolanta", którego zadaniem było poprawne zapisanie tych zdań. Trochę zmęczyło nas to bieganie, ale była kupa śmiechu.
46
DRODZY UCZNIOWIE!
Zbliża się 14 października. Jeżeli doceniacie pracę nauczycieli i pracowników szkoły i chcielibyście Im podziękować stwórzcie ...
Dzień Edukacji Narodowej, zwany także Dniem Nauczyciela, jest szkolną tradycją już od niemal 50 lat. Od 1972 roku obchodzimy go 14 października. Święto to, wbrew temu, co sugeruje nazwa, to coś więcej niż Dzień Nauczyciela. To święto wszystkich pracowników oświaty. Nie zapomnijcie o nich, składając tutaj oficjalne życzenia.
Link:
#CodeWeek2021 - START!
Wystartowaliśmy! Trochę wcześniej, ale wydarzenie rozpoczynające tę edycję w naszej szkole wpisuje się jak najbardziej w ideę nauki programowania i dobrej zabawy! Uczniowie klas 7 i 8 wraz z opiekunami p. J. Derdą, A. Sonnenfeld, W. Kaszubską, I. Długosz i S. Matlińską wzięli udział w kosmicznej grze terenowej "INWAZJA OBCYCH", realizowanej przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Łasin w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pod nazwą "Tropem Lema - zabawy literaturą". Podzieleni na 4 i 5-cio osobowe zespoły, rozwiazywali kolejne zadania w wyznaczonych punktach: biblioteka, sala polonistyczna, gabinet dyrektora, sklep, by przy wykorzystaniu kodowania, szyfrowania, QR kodów, zagadek tekstowych uzyskać klucz do sejfu, w którym znalazły się gratulacje dla ZWYCIĘZCÓW!
Społeczność szkoły dziękuje pani Barbarze Kosior, dyrektorowi Biblioteki Publicznej M i G Łasin za przeprowadzenie zajęć - gry, która zachwyciła uczniów i nauczycieli :-)
45
Kuchcikowo
Nowa galeria Kuchcikowo została dodana do albumu fotograficznego
Przedszkolaki
Kolejny sezon przedszkolnego kucharzenia rozpoczęty:)
XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
1. października świętowaliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Przy okazji przekonaliśmy się, że jej znajomość może dać mnóstwo radości Zabawa była świetna, choć okazało się, że niektórzy muszą sobie tabliczkę mnożenia jeszcze utrwalić:-)
Dziękujęmy panu Arturowi Ceglewskiemu za zorganizowanie wspaniałego dnia z TABLICZKĄ MNOŻENIA!
Wycieczka do lasu w Węgrowie :-)
W dniu dzisiejszym tj. 30 września 2021r. klasa 3, 4,5 i 8 wraz z wychowawcami p. Wiesławą Kaszubską, p.Cezarym Gnutkiem i Agnieszką Sonnenfeld wybrała się na wycieczkę do lasu w Węgrowie. Przed wyjazdem pogoda nas troszeczkę wystraszyła, bo padał deszcz :-(. Jednak jak dojechaliśmynam na miejsce, rozpogodziło się, dzięki czemu mieliśmy idealne warunki do zajęć w terenie :-). Podczas spaceru poznawaliśmy las różnymi zmysłami. Rozpoznawaliśmy drzewa, warstwy lasu oraz mierzyliśmy obwody drzew. Pan Zielaskowski opowiadał nam o zwierzynie płowej, watachach wilków i dzików, a także pokazał miejsca w lesie, z których możemy korzystać, gdybyśmy chcieli udać się tam we własnym zakresie. Kiedy zakończyło się spotkanie z leśnikiem, p.Agnieszka przygotowała dla nas jeszcze jedną niespodziankę - były to kompasy. Każda klasa otrzymała kilka kompasów. Za pomocą otrzymanego przyrządu, w grupach wyznaczaliśmy kierunki geograficzne. Przy okazji wykonywanego zadania wcieliliśmy się w rolę nauczycieli, ucząc najmłodszych kolegów. Trzeciaki dowiedzieli się od nas, jak jest zbudowany kompasu i jak z niego korzystać. Kiedy wyszliśmy z lasu czekała na nas jeszcze jedna atrakcja, na którą wszyscy czekali, mianowicie poszliśmy do schroniska. Pani, która na nas czekała pzrekazała nam dyplom, który był formą podziękowania za przywiezioną karmę....to fakt spisaliśmy sie na medal :-). Na terenie schroniska każdy mógł pogłaskać pieski, które są przeznaczone do adopcji. Potem tylko jescze sesja zdjęciowa przed schroniskiem i w doborowych humorach wróciliśmy do szkoły zajecia.
DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASIE III
- 2
BIBLIOTEKA SZKOLNA
29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania oraz Światowy Dzień Serca. Tego dnia w naszej szkole miało miejsce "Czytanie z sercem”. Nauczyciel bibliotekarz wraz z uczniami należącymi do Szkolnego Koła PCK przygotowali scenki „Serce misia” oraz „Fantastyczna pompa”, autorstwa Małgorzaty Ficoń. Starsi uczniowie odczytali fragment książki Wojciecha Grajkowskiego „Krew”. Społeczność szkolna w ciszy i z ogromnym zaciekawieniem wysłuchała tekstów na temat budowy i funkcjonowania serca. Mamy nadzieję, że wzrośnie w nas poczucie odpowiedzialności za własne zdrowie, a także wrażliwość na cierpienie innych.
Justyna, Emilia, Zośka x 2, Wiktoria i Oskar - dziękujemy Wam za "serducho" włożone w ten występ!
Nauczyciel bibliotekarz - Joanna Derda
Dzień Chłopaka :-)
Wszyscy Chłopcy, mali i duzi, przyjmijcie życzenia z okazji Waszgo święta! Załączamy polonistyczne życzenia.
Informacja o dożywianiu
DOŻYWIANIE
WPŁATA NA M-C PAŹDZIERNIK
DO 29.09.2021 r.
Cena obiadu wynosi 149 zł (I danie – 5,5 zł, II danie 8,50 zł)
Posiłki obiadowe będą serwowane od 01.10.2021r.
(w tym 7 x zupa podana z pieczywem oraz 13 x II danie)
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
Podstawowe cele Europejskiego Dnia Języków to:
- ukazanie opinii publicznej znaczenia uczenia się i nauczania języków, jak również konieczności urozmaicania oferty językowej w celu szerzenia idei wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami;
- promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować;
- propagowanie uczenia się języków przez całe życie: zarówno w szkole, jak i poza nią, w celu kontynuacji nauki, jak i na potrzeby kariery zawodowej, zwiększenia mobilności czy też dla własnej przyjemności lub udziału w wymianie międzynarodowej.
I. Dlaczego warto uczyć się języków obcych?
II. „Cześć” w różnych językach
III. „Przepraszam” w różnych językach
IV. Jak powiedzieć „dziękuję” w różnych językach?
GRY I ZABAWY:
I. Germanizmy w języku polskim
III. Jaki to język?
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności