DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz zaznajamianie rodziców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Jak co roku dołączamy do akcji! Poniżej będą ukazywały się relacje z podjętych inicjatyw.
Uczniowie klasy 6 w dniu 12.02.2025 wzięli udział w webinarium Urzędu Komunikacji Elektronicznej "Chroń swoje dane w sieci". Wydarzenie miało na celu zwiększenie świadomości dzieci na temat bezpieczeństwa w Internecie oraz ochrony ich danych osobowych. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest zachowanie ostrożności podczas korzystania z Internetu. Pracownicy UKE przedstawili proste zasady, które pomogą młodym internautom bezpiecznie poruszać się w sieci. Uczniowie poznali jak uniknąć udostępniania osobistych informacji oraz rozpoznawać niebezpieczne sytuacje online.
Z okazji obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu pedagog szkolny zaprosił do naszej szkoły p. Sławomira Uziembło, socjoterapeutę z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Grudziądzu, który przeprowadził dla uczniów klas 5-8 warsztaty profilaktyczne i psychoedukacyjne z elementami dramy pt. "Game Over".
🔹 Czego dotyczyła historia "Game over" ? Uczniowie poznali losy bohatera, którego całkowicie pochłonął świat gier komputerowych i internetu. Wspólnie zastanawiali się nad konsekwencjami nadmiernego korzystania z technologii i szukali sposobów na zdrowe balansowanie aktywności online i offline. Następnie przedstawiali aktualne trendy w Internecie.
🎯 Cele zajęć:
✅ Kształtowanie świadomości zagrożeń związanych z nadmiernym korzystaniem z komputera i internetu.
✅ Poszukiwanie alternatywnych, wartościowych form spędzania czasu wolnego.
✅ Nauka radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Dziękujemy p. Sławomirowi Uziembło za inspirujące zajęcia i cenną lekcję! Mamy nadzieję, że wyniesione z nich wnioski pomogą naszym uczniom podejmować mądre decyzje w cyfrowym świecie.
W dniu 13.02.2025 r., w ramach DBI 2025, uczniowie klas 7-8, wzięli udział w zajęciach online pt. ”Ciało nie określa”. Kampania zwraca uwagę na hejt w sieci dotyczący wyglądu i urody, który wyrządza wiele złego, uderzając w samoocenę i poczucie własnej wartości osób, które go doświadczają. Podczas zajęć z pomocą psycholożki, Marty Wojtas, uczestnicy szkolenia, dowiedzieli się, w jaki sposób kształtować samoocenę, nie opierając się jedynie na ocenie wyglądu, zaś poprzez zadania praktyczne poszerzyli perspektywę postrzegania siebie i własnego ciała.
W ramach DBI 14 lutego w klasie III w oparciu o materiały Asy Internetu toczyły się rozmowy o podejmowaniu mądrych decyzji podczas korzystania z internetu. Trzecioklasiści utrwalali podstawy bezpieczeństwa i udziału w społeczności internetowej, by bez obaw poruszać się po świecie online, przypomniały kodeks Asów Internetu: udostępniamy z głową, nie dajemy się nabrać, chronimy swoje sekrety, życzliwość jest fajna, rozmawiamy o wątpliwościach. Korzystając z zasobów Asów Internetu uczniowie zagrali w grę INTERLAND - przygodę w sieci, która przedstawia najważniejsze aspekty bezpieczeństwa w internecie. Wychowawca klasy III brał udział w 2 webinarach organizowanych przez DBI "Internetowe iluzje. Budowanie odporności dzieci i młodzieży na dezinformację"- 13 lutego oraz " Jak rozwijać krytyczne myślenie w dobie AL, memów i fake newsów" 14 lutego, które dotyczyły bezpieczeństwa w sieci.
W ramach DBI w klasie II przeprowadzono szereg zajęć dotyczących bezpieczeństwa w sieci. 4 lutego 2025r. uczniowie obejrzeli filmy: "Korzystaj z umiarem z internetu", "Szanuj innych w sieci" dostępne na sieciaki .pl ., a 11 lutego filmiki : "Nie ufaj osobom poznanym w internecie", "Małe zdjęcie DUŻY problem". Były one inspiracją do dyskusji drugoklasistów na temat rozsądnego korzystania z internetu, ograniczonego zachowania w stosunku do osób poznanych w sieci oraz roztropnego wstawiania zdjęć.
Zwieńczeniem uczestnictwa w projekcie DBI dla uczniów klas I, II, III była lekcja online "Kto jest po drugiej stronie" w dniu 27.02.2025 r., podczas której poznali oni bohaterów projektu Sieciaki.pl - drużynę Sieciaków walczącą ze złymi Sieciuchami. Uczniowie dowiedzieli się jakie zagrożenia wiążą się z kontaktami online, poznali także zasady bezpieczeństwa dotyczące komunikacji w Sieci. Zajęcia miały charakter interaktywny dzięki wykorzystaniu aplikacji MENTI.