• eTwinning "Digitale Familie"

          • DZIAŁAMY! W fotorelacji przedstawiamy pierwsze efekty naszej pracy w ramach projektu eTwinning. Nasze pierwsze zadania polegały na stworzeniu awatarów i krótkim przedstawieniu się. Kolejne zadanie wykonaliśmy w dwu- i trzyosobowych zespołach. Było nim zaprojektowanie LOGO projektu. Nasze trzy propozycje wezmą udział w konkursie na  najładniejsze LOGO, a wygrana propozycja stanie się wizytówką całego projektu. Zapraszamy do galerii:-) UCZNIOWIE KLASY 8

          • Akcja edukacyjna dotycząca grzyboznawstwa i profilaktyki zatruć grzybami.

          • 24 października uczniowie klasy III wzięli udział w "Akcji dotyczącej grzyboznawstwa i profilaktyki zatruć grzybami", której celem jest popularyzowanie idei "grzybobrania bez pomyłek", upowszechnianie i pogłębienie wiedzy o grzybach jadalnych i trujących oraz uświadomienie zagrożeń zdrowia i życia wskutek zbierania nieznanych grzybów (akcji organizowanej w ramach interwencji ogólnopolskiej i wojewódzkiej pod patronatem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej  w Grudziądzu). Dzieciaki przeglądały atlasy, obejrzały film o grzybach jadalnych,  niejadalnych i trujących, poznały zasady bezpiecznego grzybobrania, zasady konsumpcji, zapoznały się z radami dla grzybiarzy, wiedzą, jakie są objawy zatrucia grzybami i jak wygląda pierwsza pomoc w razie zatrucia. Na koniec uczniowie wykonali gazetkę na korytarzu szkolnym, bo tematykę grzyboznawstwa zawsze warto przypominać. ​​​​​​​

          • Zbiórka SK PCK (25.10 - 30.10.2023r.)

          • W ramach obchodów Dnia Wali z Głodem i Ubóstwem SK PCK W w Szonowie wzięło udział w akcji zbiórki pieniężnej.

            W dniach 25-30.10.2023r. wolontariusze SK PCK będą chodzili z puszką do, której można wrzucić przysłowiowego grosika. W tym roku zbieramy pieniądze na paczki żywnościowe dla najuboższych.

            Liczymy na wasze szczodre serca :-).

            Wolontariusze SK PCK

          • MISTRZ ŚWIATA Janusz Chomontek w naszej szkole

          • 24. 10. 2023 r. gościliśmy w szkole wielokrotnego rekordzistę Księgi rekordów Guinessa w podbijaniu różnych rodzajów piłek – Janusza Chomontka.

            Na początku swojej kariery sportowej był piłkarzem Gwardii Koszalin i Zawiszy Grzmiąca. Swoją karierę wyczynową rozpoczął w 1989 r. i od tego czasu aż 19 razy ustanawiał i pobijał rekordy Guinnessa. Międzynarodową sławę zdobył we Włoszech, gdy pobił rekord 7 000 odbić piłki należący do Diego Armando Maradony, podbijając piłkę 35 tys. razy. W Księdze rekordów Guinessa można znaleźć 19 rekordów Janusza Chomontka w żonglowaniu różnymi rodzajami piłek. Między innymi  ustanowił rekord podbijając piłkę do nogi na trasie 30 km  z Ustki do Słupska, w czasie 8 godzin i 20 minut.

            Uczniowie mieli możliwość zobaczyć umiejętności wyjątkowego gościa, a także zadać pytania dotyczące kariery i wyników sportowych. Również nasi uczniowie mieli okazję zademonstrować swoje umiejętności w podbijaniu piłki. Pokaz wzbudził zachwyt wśród uczniów oraz nauczycieli.

            Na zakończenie spotkania Pan Janusz wręczył uczniom swoje zdjecie opatrzone autografem.

          • Dzień krajobrazu 2023

          • Doceniamy lokalność 

            Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zaprosiła nas do udziału w obchodach Dnia Krajobrazu pod hasłem: DOCEŃ LOKALNOŚĆ. Grupa uczniów klasy VI podjęła aktywność w charakterze wypadu po najbliższej okolicy.

            Postanowiliśmy  promować to co nasze, piękne i bliskie życiu codziennemu. Zwiedziliśmy  charakterystyczne dla naszego regionu obiekty, często o unikalnym w skali kraju charakterze. We wsi Święte  nie mogło zabraknąć drewnianego, barokowego kościoła pod wezwaniem św. Barbary. Jak głosi legenda, w tym miejscu znajdowało się miejsce kultu jakiegoś bóstwa czczonego przez plemiona pruskie. W Nowych Jankowicach zwiedziliśmy eklektyczny pałac rodziny von Koerberów zbudowany w połowie XIX w. Charakterystyczna, wysoka wieża góruje do dziś nad dawnym niemieckim majątkiem, w którym obecnie mieści się siedziba znanej hodowli koni zimnokrwistych. W Zawdzie na chwilę znaleźliśmy  się na samej granicy naszego państwa. W tym miejscu, do września 1939 roku przebiegała granica polsko - niemiecka. Świadczy o tym, istniejący do dziś budynek straży granicznej. Podczas wycieczki nie mogło zabraknąć obiektów architektury gotyckiej. Stąd wizyta w Szynwałdzie, w kościele pod wezwaniem Narodzenia NMP z XIV w. W trakcie podróży fotografowaliśmy  urokliwe elementy przyrodniczego krajobrazu, by pokazać że NASZE TEŻ PIĘKNE !!!

          • BohaterON 2023

          • W tym roku również bierzemy udział w akcji BohaterON - włącz historię!, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego i promocja historii Polski XX wieku.

            Klasa II z wielkim zaangażowaniem wzięła  udział w akcji BohaterON w Twojej Szkole 2023 -  przeprowadziliśmy zajęcia z zakresu edukacji historyczno-patriotycznej na podstawie scenariusza  "Bohaterem być kiedyś i dziś" - obejrzeliśmy film "Jak zostałem bohaterem" E. Piotrowskiej, porządkowaliśmy przebieg wydarzeń, tworzyliśmy mapy myśli  do wyrazu ojczyzna, opowiadaliśmy, kto to jest patriota i co to jest patriotyzm, kolorowaliśmy plakat - przykłady zachowań dzieci  i dorosłych , którzy kochają swój kraj, dodaliśmy wpis do Powstańców.

            Uczniowie klasy 5 na zajęciach z wychowawcą wysłuchali opowiadania Magdaleny Górskiej "Iskra nadziei", którego bohaterką jest 11-letnia Janka mieszkająca w Warszawie przy ulicy Złotej w czasach II wojny światowej. Dzięki prowadzonemu przez dziewczynkę pamiętnikowi mogliśmy poznać wydarzenia sprzed prawie 80 lat, które nami wstrząsnęły.  

            Zajęcia rozpoczęliśmy od pracy w grupach, gdzie musieliśmy ułożyć pytania do ilustracji z opowiadnia, do których wróciliśmy na kolejnej lekcji. Po uważnym wysłuchaniu opowiadania pracowaliśmy metodą PRAWDA/FAŁSZ. Na zadawne pytania ustawialiśmy się przy napisie PRAWDA lub FAŁSZ zgodnie z tekstem opowiadania. Na kolejnej lekcji bawiliśmy się w LATAJĄCE PLAKATY, zapisując w grupach skojarzenia związane z otrzymanym hasłem Janka, wojna czy Powstanie Warszawskie. Następnie porozmawialiśmy na niełatwe tematy związane z wojną, strachem i stratą. Na koniec zajęć wróciliśmy do pytań stworzonych do ilustracji i spróbowaliśmy wspólnie na nie odpowiedzieć. To była ciężka lekcji historii.

            BohaterON 2023 w klasie III

            Dzisiaj tj. 19.10.2023 r. odbyły się zajęcia pt.” Bohaterem być kiedyś i dziś”.  Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowiadania Elizy Piotrowskiej „Jak zostać bohaterem”, w którym to dowiedzieliśmy się czy dziecko żyjące w czasach pokoju może wykazać się odwagą i bohaterstwem. Porządkowaliśmy przebieg wydarzeń opowiadania z użyciem historyjki obrazkowej, a także sprawdziliśmy stopień rozumienia treści wybierając kartki: prawda lub fałsz. Przeanalizowaliśmy trudne słowa, tworząc mapę myśli.  Na zakończenie zajęć zrelaksowaliśmy się podczas kolorowanki na podstawie tegorocznego plakatu akcji BohaterON w Twojej Szkole. I już po raz trzeci odwiedziliśmy wirtualne miejsce pamięci „Kartka dla Powstańca” składając życzenia, a także podziękowania Bohaterom -  Powstańcom Warszawskim.

            To była ciekawa lekcja patriotyzmu.

            Podczas realizacji "BohaterONu" uczniowie klasy VI wysłuchali audycji pod tytułem "Iskra nadziei". Po wysłuchaniu nastąpiła dyskusja na jej temat. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące bohaterów. Podsumowaniem było wykonanie plakatu według własnego projektu, zatytułowanego " Iskra nadziei".

            Realizacja " Bohateronu" w klasie VII to wysłuchanie audycji pod tytułem " Godzina W". Po wysłuchaniu była dyskusja, odpowiedzi na pytania o losy bohaterów. Na koniec uczniowie projektowali własny plakat  pod tytułem "Godzina W".

          • 14 października - DEN

          • 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty, więc i MY świętowaliśmy! Był to dzień pełen niespodzianek, życzeń, miłych słów płynących od uczniów i rodziców. Już na poczatku dnia zawitała do nas Rada Rodziców z pięknymi życzeniami, kwiatami i słodkościami dla pracowników szkoły. Samorząd Szkolny (w tajemnicy) przygotował także niespodziankę w pokoju nauczycielskim. Były wiersze, piekne życzenia, kwiaty, STO LAT i uściski 🤗.

            Wszystkim uczniom, rodzicom i przyjaciołom szkoły
            z całego serca dziękujemy za wszelkie wyrazy pamięci.

          • Akcja SK PCK zakończona!

          • Wczoraj Pani Agnieszka zawiozła zebraną w tegorocznej zbiórce szkolnej karmę do Centrum Opieki Nad Zwierzętami. Wszystkie zwierzaki bardzo dziękują naszym kochanym darczyńcom :-).

                                                                                                                                                    Wolontariusze SK PCK

          • Program Profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”

          • W Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego tj. 10 października 2023 roku ruszył pilotażowy program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej, do którego przystąpiła nasza szkoła.

            Chcemy zachęcić MŁODE GŁOWY do otwartej rozmowy o zdrowiu psychicznym.
            W cyklu lekcji w pierwszym półroczu  poznamy zasady pierwszej pomocy psychologicznej, w drugim zaś skupimy się na higienie cyfrowej i bezpieczeństwie w sieci.

             

        • NOC BIBLIOTEK w Bibliotece Publicznej w Łasinie
          • NOC BIBLIOTEK w Bibliotece Publicznej w Łasinie

          • Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. 6 października 2023 roku uczniowie klasy 5 z wychowawcą wybrali się na NOC BIBLIOTEK do Biblioteki Publicznej w Łasinie Jak zwykle z panią Dyrektor i pracownikami biblioteki nie dało się nudzić. Było kreatywnie, wesoło i pouczająco. Po krótkim zapoznaniu się z uczniami SP w Zawdzie rozpoczęliśmy grę karcianą PHASE 10. Na początku było trudno i wymagało od nas dużego skupienia, ale potem poszło już z górki. Następnie rozwiązaliśmy kilka zagadek detektywistycznych, niczym Sherlock Holmes. Po ciężkim główkowaniu zasłużyliśmy na pyszną pizzę. Ostatnie zadanie polegało na wykonaniu "ABSURDALNEGO PLAKATU". Ileż było śmiechu :-) Naszą pierwszą NOC BIBLIOTEK uważamy za udaną! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

            WIELKIE PODZIĘKOWANIA DLA PRZEMIŁYCH ORGANIZATORÓW!

          • Laboratoria przyszłości

          • Laboratoria Przyszłości to największy program edukacyjno-technologiczny skierowany do szkół. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Wśród zakupionego sprzętu znalazła się także drukarka 3D.

            Na lekcjach informatyki nasi uczniowie projektują modele trójwymiarowe, a nastepnie drukują. Program nauczania został zmodyfikowany o treści powiązane z wydrukiem 3D. Możliwość wykonania własnego projektu, wyeksportowania do pliku o odpowiednim rozszerzeniu oraz wydrukowania go sprawia, że uczniowie szybko i chętnie przyswajają nowe umiejętności.

          • Wyjazd do Biblioteki Publicznej w Łasinie klas 1-3- zajęcia w bibliotece

          • 5 października 2023 r. klasy 1-3 miały wielką przyjemność gościć w Bibliotece Publicznej w Łasinie. Pani dyrektor biblioteki oraz jej pracownicy zadbali o to, abyśmy się tam nie nudzili. Z wielkim zaciekawieniem wysłuchaliśmy bajki  pt: "Szkoła Czi-Tam" teatrzyk kamishibai, następnie graliśmy w UNO, w memory, rozwiązywaliśmy zadania związane z kodowaniem itd. Miło spędziliśmy czas bawiąc się i grając w gry. Kolejnym punktem  wyjazdu była Magdalenka - pomnik upamiętniajacy ofiary z czasów II wojny światowej z Łasina oraz okolicznych wsi. Minutą ciszy i modlitwą złożyli hołd wszystkim pomordowanym w czasie wojny. Następnie udaliśmy się na cmentarz parafialny, by odwiedzić groby bliskich i znajomych. Ostatnim punktem wyjazdu był posiłek w restauracji Dobry Smak.

        • Ogólnopolska Akcja Czytelnicza "Czytamy z sercem"
          • Ogólnopolska Akcja Czytelnicza "Czytamy z sercem"

          • Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z Sercem” to inicjatywa czytelnicza i edukacyjna organizowana w ramach obchodów dwóch świąt odbywających się 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca. Główne cele akcji to: promocja literatury i czytelnictwa, poszerzanie wiedzy uczestników na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijanie w uczestnikach akcji wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych, propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.

            Społeczność szkolna Szkoły Podstawowej w Szonowie również włączyła się do tej pięknej akcji. Nasze działania rozpoczęliśmy od „Spaceru serc” klasy 5. W trakcie pieszego rajdu porozmawialiśmy o zdrowym stylu życia jako sposobie przeciwdziałania chorobom serca i rozdaliśmy ulotki informujące o pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci z oddziału przedszkolnego i  klas 1 – 3 wysłuchały „Bajkę o zdrowym sercu” i obejrzały scenkę wykonaną przez starszych kolegów „Chory miś”. Na koniec dzieci wykonały zadania edukacyjne dotyczące serca.

            Natomiast uczniowie klas 4 - 8 oglądnęli prezentację "Profilaktyka serca" przygotowaną przez Fundację Serce Dziecka, a następnie rozwiązali "Quiz z sercem". Okazało się, że większość z nas posiada ogromną wiedzę o sercu i może zostaniemy kardiologami lub kardiochirurgami;-) Na koniec wysłuchaliśmy fragmentu opowiadania A. Onichimowskiej pt. "Będę biegać".

          • OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY " LUŹNE LEKCJE Z NAUKOWCAMI - POZNAJEMY I EKSPERYMENTUJEMY"

          • W ramach zajęć rozwijających zainteresowania uczniów klasa II i III przystąpiła do realizacji projektu

            "Luźne lekcje z naukowcami - poznajemy i eksperymentujemy".

            Celem projektu jest:

            • przybliżenie dzieciom  znanych postaci ze świata nauki,
            • zdobywanie wiedzy na temat znanych naukowców oraz ich odkryć,
            • rozbudzanie zainteresowania  światem nauki,
            • poznawanie różnorodnych eksperymentów oraz danie możliwości nauki poprzez doświadczanie za pomocą wykonywanych samodzielnie eksperymentów,
            • rozwijanie kreatywnego oraz twórczego myślenia,
            • pobudzanie wyobraźni i kształtowanie umiejętności obserwacji i wyciągania wniosków,
            • budowanie pozytywnych relacji w grupie poprzez współpracę,
            •  integracja zespołu klasowego,

            • nauka poprzez doświadczanie i zabawę,

            • wykorzystanie TIK w edukacji.

            Aby zrealizować projekt uczniowie muszą zapoznać się z ośmioma naukowcami i wykonać osiem eksperymentów tak, aby zajęcia stały się przygodą, a dzieci mogły doświadczać i samodzielnie pracować. Działania należy przedstawiać na grupie projektowej w/w projektu. Projekt trwa od września 2023 r. do maja 2024 r. Zatem zapraszamy na grupę projektową Ogólnopolski Projekt Edukacyjny- "Luźne lekcje z naukowcami". | Facebook oraz do albumu fotograficznego.

        • Projekt eTwinning "Digitale Familie"
          • Projekt eTwinning "Digitale Familie"

          • Miło mi poinformować, że uczniowie klasy VIII wezmą udział w międzynarodowym projekcie eTwinning pt.: „Digitale Familie”, który będzie trwał od października do lutego 2023/2024. Projekt będzie realizowany na zajęciach rozwijających zainteresowania uczniów z języka niemieckiego.

            Opis projektu:

            Podczas projektu stworzymy wirtualną rodzinę, wymyślając poszczególne postaci i opisując je za pomocą narzędzi TIK. W trakcie projektu stworzymy materiały w postaci gier, quizów, zabaw, książeczek, a wszystko po to by zwiększyć motywację i zainteresowanie nauką j. niemieckiego. Szczególną uwagę poświęcimy współpracy, kreatywności oraz bezpieczeństwu w sieci.

             Cele:

            • Zwiększenie motywacji do nauki języka niemieckiego oraz wybranego słownictwa.
            • Zainteresowanie uczniów krajami niemieckojęzycznymi.
            • Poznanie i wykorzystanie nowych narzędzi TIK.
            • Rozwijanie umiejętności współpracy.

            Spodziewane rezultaty:

            • Wzrost motywacji do nauki j. niemieckiego.
            • Zestaw quizów/ ćwiczeń interaktywnych związanych z opisem postaci i miejsca zamieszkania.
            • Książeczki elektroniczne z opisem rodzin.

            J. Derda 

          • "Spacer serc" klasy V

          • W dniu 29.09.2023 r. o godz. 13:00 klasa V wraz ze swoją ,,Królową’’ wyruszyła na pierwszy pieszy rajd do Łasina. Nasz marsz oprócz integracji klasy, nazwany „Spacerem serc”,  miał jeszcze jeden ważny cel. Zorganizowaliśmy go w ramach Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z Sercem” . Jest to inicjatywa czytelnicza i edukacyjna organizowana w ramach obchodów dwóch świąt odbywających się 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca. Główne cele akcji to: promocja literatury i czytelnictwa, poszerzanie wiedzy uczestników na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijanie w uczestnikach akcji wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych, propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.

            Droga do naszego pierwszego celu (jeziora w Łasinie i ośrodka Casus) minęła dość szybko. Zjedliśmy tam pyszną pizzę i frytki oraz graliśmy w różne gry ruchowe. Tam też porozmawialiśmy o zdrowym stylu życia jako sposobie przeciwdziałania chorobom serca i rozdaliśmy ulotki informujące o pierwszej pomocy przedmedycznej. Potem poszliśmy na lody i inne łakocie. Następnie ruszyliśmy na Orlik. Graliśmy tam w piłkę nożną i tenis nożny (nazwa wymyślona). Po godzinie 18:00 wróciliśmy na plac przy szkole. Czas w trakcie marszu umilał nam nasz klasowy DJ Pablo, więc nie obyło się bez tańców. Ogólnie było wesoło, a atmosfera cudowna. Była to nasza pierwsza i mamy nadzieję, że nie ostatnia piesza wycieczka, nawet jeśli następnego dnia część osób miała zakwasy.

            Dziękujemy naszej Pani wychowawczyni i rodzicom za zorganizowanie wyprawy.

            Klasa V

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.